Práve čítate
Bezpečnosť pri práci je vždy na prvom mieste

Bezpečnosť pri práci je vždy na prvom mieste

Uvedomujeme si náročnosť a rizikovosť povolania poštových doručovateľov, a preto Sekcia ochrany majetku a osôb a Úsek ľudských zdrojov v spolupráci s ďalšími kolegami neustále prepracovávajú, dopĺňajú, rozširujú a skvalitňujú bezpečnostné opatrenia tak, aby bolo možné nebezpečným situáciám predísť.

Veľmi nás mrzia incidenty, ktoré sa odohrali a radi by sme urobili všetko preto, aby sa už nič podobné nezopakovalo. Kolegov doručovateľov by sme touto cestou radi podporili a motivovali k maximálnej opatrnosti a precíznemu dodržiavaniu všetkých bezpečnostných predpisov.

Útok psa na poštového doručovateľa, doručovateľku je jedným z najčastejších typov útoku na našich zamestnancov a najčastejšou hrozbou pri ich práci. Úsek ľudských zdrojov vypracoval súhrn tipov, ako predísť útoku:

  1. Nevstupovať na súkromný pozemok označený „Pozor pes“ „Objekt chránený psom“ a pod. bez súhlasu majiteľa. Po súhlase majiteľa vstupovať na súkromný pozemok len v prípade, ak sa presvedčíte, že je pes uviazaný, alebo zabezpečený proti voľnému pohybu.
  2. Pri odovzdávaní  poštových produktov, pri ktorých je potrebný podpis klienta, vykonávať tento úkon na bezpečnom mieste, resp. na verejnej komunikácii po uzatvorení vstupu na súkromný pozemok (napr. bráničky). Nenechávať bráničku otvorenú pri komunikácii s klientom.
  3. V prípade, že poštový doručovateľ je ohrozovaný voľne sa pohybujúcim psom na verejných priestranstvách, túto skutočnosť oznámi vedúcemu pošty, ktorý nebezpečnú udalosť nahlási na MDC. Následne táto udalosť bude vyšetrená bezpečnostnotechnickou službou, ktorá stanoví aj opatrenia na predchádzanie útokov psov na verejných priestranstvách.
  4. V prípade, ak došlo k pohryznutiu psom na verejnej komunikácii a zranenie je rozsiahlejšie, je potrebné túto skutočnosť telefonicky oznámiť Mestskej polícii alebo štátnej Polícii.

Ochrana doručovateľov pred útokom psa

Pokiaľ útok očakávate a psa vidíte postavte sa tak, aby Vás jeho prípadný náraz nevyviedol z rovnováhy. Najlepší postoj je mierne rozkročený (jedna noha vpredu a jedna vzadu) postoj s medzerou medzi chodidlami asi na šírku ramien, kolená mierne pokrčené. Veľmi vhodné je mať päsť pevne zovretú a všetky svaly napäté.

Pokiaľ ste pravák použite ľavú ruku ako „návnadu“. Pes obyčajne vždy zaútočí na tú časť tela, ktorá najviac vyčnieva. Pokiaľ na to máte čas, je veľmi vhodné omotať ľavú ruku (návnadu) časťou odevu, prípadne na ňu navliecť vyzutú topánku. Obalením končatiny sa zmierni následok psieho zahryznutia.

Pokiaľ sa Vám pes zahryzol do končatiny a prudko šklbe hlavou k sebe, nesnažte sa mu ruku vytrhnúť z papule. Pokiaľ ju nemáte zabandážovanú, veľmi si ju poškodíte. Šklbajúceho psa rýchle nasledujte a snažte sa dostať k jeho boku, otočiť sa a obkročmo si na neho sadnúť a s pomocou voľnej ruky ho strhnúť na zem.

Silným úderom päsťou ho udrite do nosa. Po tejto rane pes väčšinou stisk zubov povolí a pustí Vás. Tento úder je pre neho nepríjemný. Je veľmi pravdepodobné, že rozzúrený pes znovu zaútočí. Preto je výhodné tento úder používať len v krajnej situácii, ako rýchle vyprostenie ruky z jeho papule.

Ak riešite danú situáciu útekom, je veľmi dobré pri behu natiahnuť ľavú ruku (návnada) kolmo od tela. Pes automaticky zaútočí na túto vystrčenú časť. Inak vám hrozí, že pes sa bude snažiť zahryznúť do achillovej šľachy, alebo v horšom prípade pôjde po krku.

Veľmi účinná ochrana pred útokom psa je použiť obranný sprej, ktorý spôsobí psovi dráždenie jeho zmyslových orgánov. Takto zasiahnutý pes upúšťa od útoku a dáva sa na útek.

Slovenská pošta v súvislosti s napadnutiami poštových doručovateľov psami zabezpečuje aj „pilotné nasedenie“  špeciálnych bezpečnostných zariadení určených na ochranu proti útokom psov.

Na vybraných poštách, kde bol evidovaný podobný prípad alebo je vysoká miera ohrozenia poštových doručovateliek a doručovateľov, boli pridelené „plašiče psov“. V rámci tejto úlohy bolo zakúpené ďalšie zariadenie, ktoré na ochranu proti prípadnému útoku psom používa aktiváciu slzotvornej látky. V spolupráci s úsekom Ľudských zdrojov budú pridelené na tie pošty, kde bol zaevidovaný takýto prípad počas prvého polroka 2019.

Psychológia útočiaceho psa

Pred útočiacim psom neutekajte. Pes má vrodený reflex, že čo pred nim uteká, to je automaticky korisť. Nie každý pes má odvahu priamo zaútočiť. Niekedy len pribehne a začne prudko štekať a dorážať. To si Vás vlastne testuje. Ak ustúpite, väčšinou zaútočí. Skúste na neho vyceriť zuby, zakričať hlbokým hlasom alebo nahlas zavrčať. S veľkou pravdepodobnosťou ho odradíte od bezprostredného útoku.

Zdroj: Sekcia ochrany majetku a osôb, Úsek ľudských zdrojov

© 2019 Slovenská pošta, a.s. Všetky práva vyhradené.