Viac ako polovica školákov na Slovensku trpí krvácaním ďasien

Prvú dentálnu hygienu by podľa odborníkov mali deti absolvovať najneskôr ako šesťročné. Viac ako polovica školákov na Slovensku trpí krvácaním ďasien a približne 15 percent detí vo veku 11, 13 a 15 rokov nenavštívilo v uplynulom roku ani raz zubného lekára. Takéto zistenie priniesla HBSC medzinárodná štúdia zdravia a so zdravím súvisiaceho správania žiakov, na ktorej sa zúčastnilo 47 krajín sveta.
Úsmev bez jediného kazu
Slovenská republika si stanovila za cieľ, že každé dieťa narodené v roku 2026 a neskôr bude po celý život bez zubného kazu. Mnohým zubným kazom by sa totiž dalo predísť. Alfou a omegou je dentálna hygiena. Čo vás na nej čaká? Inštruktáž má obsahovať návod na správnu techniku čistenia zúbkov, rady, ako použiť vhodné pomôcky a výber zubnej kefky primeranej veku a veľkosti zúbkov. Dieťa si okrem iného nacvičí, pod akým uhlom má držať zubnú kefku a aký silný tlak má vyvinúť na zuby. Dôležité je aj odstraňovanie zubného povlaku či zubného kameňa, ktoré sú plné baktérií spôsobujúcich zubný kaz a zápal ďasien.
„Je potrebné zaujímať sa o svoje zdravie skôr, ako sa telo prihlási s chorobou. Prevencia by sa mala stať súčasťou života každého z nás. Ak budú mať deti už v útlom veku skúsenosti s preventívnou starostlivosťou o svoje zdravie, automaticky a prirodzene ju zaradia do svojho života aj v dospelosti. Preto investíciám do prevencie detí pripisujeme mimoriadny význam,“ vysvetľuje hovorkyňa VšZP Slávka Gáborová.

Deťom do 18 rokov hradí VšZP dve preventívne prehliadky u stomatológa v kalendárnom roku. Keďže z pohľadu prevencie je dôležité, aby sa s výchovou k pravidelnej starostlivosti o ústnu dutinu začalo čo najskôr, VšZP v spolupráci so Slovenskou komorou zubných lekárov vytvorila Zubný preukaz dieťaťa. Dostávajú ho mamičky už v pôrodniciach v balíčku pre novorodenca.
V preukaze nájdu rodičia praktické návody a rady, ako sa starať o ústnu dutinu svojich ratolestí už od narodenia, aký postup by mali zvoliť po prerezaní prvých zúbkov, do akého veku je dobré deťom dočisťovať zuby, aké potraviny obsahujú najviac cukru a škodia zúbkom. V preukaze sú aj záznamy o preventívnych prehliadkach.
Dentálna hygiena so zľavou
Stomatologickú prevenciu detí VšZP podporuje aj ďalším benefitom. Poistencom vo veku 6 – 18 rokov po splnení podmienok garantuje raz ročne príspevok 50 % z platby (max. 30 eur) za dentálnu hygienu. Príspevok na profesionálnu dentálnu hygienu, ktorú odborníci odporúčajú minimálne raz ročne, využilo od zavedenia benefitu v júli 2018 do konca júna tohto roka takmer štyritisíc detských poistencov.
Dentálna hygiena u detí je základom prevencie väčšiny ochorení, ako je obávaný zubný kaz, zápal ďasien či zápach z úst. Detičky sa pritom naučia aj správne starať o zúbky, preto odborníci odporúčajú absolvovať prvú dentálnu hygienu vo veku okolo 5 až 6 rokov.
O správnej ústnej hygiene u detí i dospelých sa dozviete počas celého roka aj na podujatiach Deň pre vaše zdravie na celom Slovensku. Odborníci na ňom ponúkajú rôzne bezplatné merania pre verejnosť aj individuálne poradenstvo v otázkach zdravého životného štýlu.
Tento článok uverejňujeme vďaka portálu preventivne.sk a Všeobecnej zdravotnej poisťovni.

