Práve čítate
Vydanie poštovej známky „Deň poštovej známky: Vincent Hložník (1919 – 1997)“

Vydanie poštovej známky „Deň poštovej známky: Vincent Hložník (1919 – 1997)“

Slovenská pošta vydala 3. decembra 2019 poštovú známku „Deň poštovej známky: Vincent Hložník (1919 – 1997)“, nominálnej hodnoty 0,80 €.

Motívom poštovej známky je portrét Vincenta Hložníka a prekreslená ilustrácia V. Hložníka z knihy Jonathana Swifta Gulliverove cesty. Motívom kupónu je taktiež prekreslená ilustrácia V. Hložníka z knihy Jonathana Swifta Gulliverove cesty.

Súčasne s poštovou známkou bude vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 3. december 2019 a domicilom mesta Žilina. Motívom prítlače FDC obálky je prekreslená ilustrácia V. Hložníka z knihy Rozprávky od Hansa Christiana Andersena a motívom FDC pečiatky je prekreslená ilustrácia V. Hložníka. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, kupónu, FDC a FDC pečiatky je prof. Dušan Kállay, akad. mal. Autorom líniovej rozkresby poštovej známky, kupónu a FDC je František Horniak.

Vydanie nálepného listu „Deň poštovej známky: Vincent Hložník (1919 – 1997)“

Slovenská pošta vydá 3. decembra 2019 nálepný list k poštovej známke „Deň poštovej známky: Vincent Hložník (1919 – 1997)“.

Na nálepnom liste je prekreslená ilustrácia V. Hložníka z knihy Gottfrieda Augusta Bürgera Dobrodružstvá baróna Münchhausena. Autorom výtvarného návrhu nálepného listu je prof. Dušan Kállay, akad. mal. Tvorba Vincenta Hložníka predstavuje výrazný prúd v slovenskom modernom výtvarnom umení a  radí ho k jeho najvýznamnejším zástupcom. Tvoril v oblasti maľby, grafiky, kresby, knižnej ilustrácie a známkovej tvorby. Je autorom výtvarných realizácií v architektúre, významná je i jeho sakrálna tvorba a množstvo vitráží. Jeho diela venované postaveniu človeka vo svete mali vždy výrazný humanistický, etický a sociálny charakter, ktorý tak určil autorov trvalý príklon k expresívnemu figurálnemu prejavu. Umenie poštovej známky sa u Vincenta Hložníka vyvinulo celkom zákonite ako grafické majstrovstvo. Vyústilo najmä kresbou a kompozíciou do úplne samostatnej súčasti umelcovej predstavivosti, ktorá sa realizovala v tomto druhu spoločenskej zákazky. V známkovej tvorbe zostával skôr v okruhu reprezentatívne vážnejších námetov, aj keď sa často vyznával z obdivu ku kvetinám, motýľom, k sériám fauny, ľudového umenia či krojov. Bol zanieteným interpretom námetov zo slovenskej histórie (Devín – Štúr) a súčasnosti (Slavín, Prešov, Skalica). Z tohto hľadiska vychádza jeho známková tvorba, a zákonite aj celá výtvarná činnosť, z osudov Slovenska a slovenského človeka.

© 2019 Slovenská pošta, a.s. Všetky práva vyhradené.