Práve čítate
František Horniak: Známkovej tvorbe sa venuje 40 rokov a svoje diela sa snaží neustále zlepšovať

František Horniak: Známkovej tvorbe sa venuje 40 rokov a svoje diela sa snaží neustále zlepšovať

František Horniak sa narodil 16. júna 1956 v Žikave pri Zlatých Moravciach a v roku 1971 nastúpil na Strednú umelecko-priemyselnú školu v Kremnici zameranú na spracovanie kovov. Od roku 1981 začal pracovať ako rytec poštových pečiatok pre Technickú ústredňu spojov, pričom od roku 1982 sa začal špecializovať na tvorbu príležitostných poštových pečiatok. Pred rozdelením Českej a Slovenskej Federatívnej republiky v roku 1991 začal participovať aj na tvorbe poštových známok, ktorých realizoval viac ako 150. Do 1.3.2021 pôsobil ako rytec poštových cenín odboru POFISaPM Slovenskej pošty. Žije a tvorí v Bratislave a tiež v Žikave, kde má rytecký ateliér. Za jeho dlhoročnú prácu mu osobne poďakoval aj generálny riaditeľ Slovenskej pošty Martin Ľupták. 

Generálny riaditeľ Slovenskej pošty Martin Ľupták poďakoval Františkovi Horniakovi za jeho dlhoročnú prácu a prínos do sveta filatelie a kultúry.

Ako ste sa dostali k práci známkového rytca? Ako si spomínate na vaše začiatky na pošte? 

Študoval som v Kremnici strednú umeleckú školu pre spracovanie kovov a hľadal som primerané zamestnanie. Na pošte sa vtedy pripravovali príležitostné poštové pečiatky, pečiatky s výtvarnými motívmi. Táto práca ma zaujala, prihlásil som sa a prijali ma. 

Na Slovenskej pošte ste pracovali presne 40 rokov. Aké boli vaše najväčšie výzvy a ciele? 

Venoval som sa pečiatkovej a známkovej tvorbe. Do každého svojho diela sa snažím dávať všetko, sú to každodenné výzvy, neustále sa snažím zlepšovať a známky robiť lepšie a lepšie. Ak získajú tieto známky domáce či medzinárodné ocenenie, je to pre mňa krásne uznanie mojej snahy a práce. 

Poštovú známku s obrazom Alfonsa Muchu, za ktorú získal František Horniak domáce i zahraničné ocenenia, uviedli v termálnom hoteli v Piešťanoch.

Pracovali ste na tvorbe množstva slovenských poštových známok, na ktoré ste najviac hrdý? 

Nedá sa povedať len jedna, ale skôr skupina známok. Najviac som hrdý na známky z emisie Umenie, pretože tie sa môžu najlepšie ukázať a vypracovať. Spomedzi nich sú to napríklad ocenené známky Ladislav Medňanský, Bratislavský hrad ale aj Oltár majstra Pavla z Levoče. Tieto emisie známok si najviac považujem.  

František Horniak získal za svoju činnosť množstvo domácich aj medzinárodných ocenení. Napríklad známka „Umenie: Ladislav Medňanský“ získala v roku 2005 prvenstvo v súťaži o najkrajšiu známku sveta „Grand Prix de lʼexposition WIPA“ organizovanou zväzom viedenských filatelistov. Niekoľkokrát tiež vyhral v súťaži o najkrajšiu zahraničnú poštovú známku sveta „China Best Foreign Stamp Annual Poll“ v Pekingu. Úspešná bola aj Horniakova spolupráca s doc. Martinom Činovským, ArtD., ktorý ho zasvätil do tvorby rytiny poštových známok, alebo s prof. Dušanom Kállayom, akad. mal., mj. Predsedom Realizačnej komisie známkovej tvorby Slovenskej pošty. S ním v roku 2007 vytvoril veľkoformátový hárček Bratislavský hrad, ktorý získal rad ocenení na Slovensku i v zahraničí.

Zobraziť Komentáre (0)

Nechajte odpoveď

Vaša emailová adresa nebude publikovaná.

© 2019 Slovenská pošta, a.s. Všetky práva vyhradené.