Práve čítate
Zabezpečme sa na dôchodok už teraz

Zabezpečme sa na dôchodok už teraz

Priemerná výška dôchodku slovenských penzistov bola v minulom roku len 505 eur. Realita je taká, že mnohí si musia vystačiť mesačne s ešte nižšou sumou. Na príjem z klasického dôchodku sa už dnes spoliehať veľmi nemôžeme, pretože sám štát upozorňuje, že vyplácané dôchodky môžu byť nižšie. Odborníci upozorňujú, že na dôchodku sa budeme mať len tak dobre, ako sa sami postaráme. Vhodným spôsobom, ako si zabezpečiť slušnejší dôchodok, je aj sporenie v II. pilieri, tzv. DSS. Na obchodných miestach Poštovej banky vám radi a ochotne pomôžeme a poradíme, ako si sporenie v II. pilieri založiť a na čo myslieť.

Prečo si sporiť na dôchodok aj v II. pilieri:

Sporíte si sami pre seba a nič vás to nestojí

Do dôchodkovej správcovskej spoločnosti neodvádzate peniaze navyše. Sú súčasťou sumy, ktorú platí zamestnávateľ z povinných odvodov. Ak si človek nesporí na súkromný dôchodok v II. pilieri, ostane celá čiastka v Sociálnej poisťovni, ktorá ich však hneď minie. V dôchodkovej správcovskej spoločnosti sa naproti tomu zhodnocujú podľa toho, kam si svoje úspory nasmerujeme.

Odložené peniaze môžete zhodnocovať

Peniaze, ktoré si v DSS sporíte, sa zhodnocujú spôsobom, ktorý si zvolíte. Na výber je z viacerých možností, záleží, aký štýl preferujete. Svoje úspory môžete zhodnocovať v rôznych fondoch (indexových, dlhopisových či akciových). Platí však pravidlo, že čím je fond konzervatívnejší, tým je menej rizikový a o to menšie potenciálne výnosy môže priniesť. Pri výbere toho správneho fondu pre vás sa vždy poraďte s odborníkom.

Výnosy sa nezdaňujú

Veľkou výhodou sporenia v II. pilieri je, že z toho, čo človek zarobí, mu neukrojí štát na daniach.

Úspory sú vaším majetkom

Výhodou pri sporení v druhom pilieri je tiež fakt, že úspory sú vaším majetkom, kumulujú sa a je možné ich dediť. Zároveň, ak po sporiteľovi ostane vdova/vdovec alebo siroty, majú nárok aj na plný vdovský či sirotský dôchodok od štátu.

Dobrovoľnými príspevkami si zvýšite nasporenú sumu

Okrem povinných príspevkov zo sociálnych odvodov, ktoré už odvádzate, môžete prispievať aj dobrovoľne. Výšku sumy a frekvenciu si zvolíte vy. Po dosiahnutí dôchodkového veku môžete takto nasporenú sumu vybrať celú naraz a ľubovoľne použiť, či nechať ďalej zarábať.

Vstúpiť do II. piliera je jednoduché

Založiť si účet v DSS je jednoduché a rýchle. Urobiť tak môžete aj na všetkých obchodných miestach Poštovej banky (PFS). Zamestnanci Poštovej banky vám pomôžu uzatvoriť zmluvu (so sesterskou spoločnosťou Poštovej banky – 365.life, predtým DSS Poštovej banky) a poradia, ako si II. pilier správne nastaviť tak, aby bol pre vás výhodný.

Napríklad konzervatívnejší sporitelia, ktorí si zvolili v 365.life garantovaný dlhopisový fond, majú dlhodobo jedny z najvýhodnejších zhodnotení u nás.

Chcete zmeniť dôchodkovú správcovskú spoločnosť? My vám s tým pomôžeme.

Vedeli ste, že do Dôchodkovej správcovskej spoločnosti 365.life môžu vstúpiť nielen noví sporitelia, ale možnosť prestúpiť majú aj sporitelia z inej DSS? Stačí si zo Sociálnej poisťovne vyžiadať takzvaný Akceptačný list a ten odovzdať na obchodnom mieste Poštovej banky.

Tip na záver: Aktuálny stav zhodnotenej nasporenej sumy si môžete pohodlne kontrolovať aj online vďaka Online dôchodok na www.365.life. Takto budete mať o svojich úsporách vždy prehľad.

Zobraziť Komentáre (0)

Nechajte odpoveď

Vaša emailová adresa nebude publikovaná.

© 2019 Slovenská pošta, a.s. Všetky práva vyhradené.