Zaujímavosti zo sveta financií

Inflácia – strašiak dnešných dní
Slovo inflácia sa na Slovensku skloňuje v posledných mesiacoch so železnou pravidelnosťou. Znižuje hodnotu peňazí a za 50 eur si dnes kúpime menej, ako takto pred rokom. Inflácia na Slovensku sa vyšplhala za minulý mesiac na 9 %. Najviac sme si priplatili v hoteloch a reštauráciách, tam rástli ceny najrýchlejšie. Avšak drahšie nás vyjde aj bývanie a energie, či kvôli drahým pohonným hmotám aj doprava. Štvrtá najvyššia miera zdražovania postihla ceny potravín.
Ako vzniká inflácia
Hlavným dôvodom inflácie je rastúci dopyt po tovare a príjmy obyvateľov. Dopyt po ňom sa zvyšuje, ale trh ho nevie naplniť. Tovar je nedostupný a jeho ceny rastú. Druhým dôvodom je nárast cien surovín, ktoré následne zvyšujú aj ceny tovarov. A my máme hlbšie do vrecka. Inflácia je v súčasnosti taká vysoká, že sa jej dopady na našetrené peniaze môžeme snažiť minimalizovať, ale úplne ich ochrániť sa nedá. Výnosy, ktoré by infláciu porazili, prináša len vysokorizikové až špekulatívne investovanie ako sú napríklad kryptomeny. A to je vhodné len pre ľudí, ktorí si prípadnú stratu svojich peňazí môžu dovoliť a sú ochotní ju akceptovať do všetkých dôsledkov.
Ako zmierniť vplyv inflácie na úspory
Nemali by sme však zabúdať na fakt, že inflácia neovplyvňuje iba naše nákupy, ale aj naše úspory. V prípade, že máme úspory uložené doma „pod vankúšom“ alebo voľne dostupné na bežnom účte, inflácia ich reálnu hodnotu znižuje. Na bežnom účte by sme si mali nechávať len financie, ktoré potrebujeme na bežné fungovanie domácnosti, tzv. mesačné výdavky.
Druhou skupinou našich nasporených peňazí je tzv. finančná rezerva. Toto sú peniaze, ktoré vieme použiť počas neočakávaných životných situácií, ako je výpadok príjmu (z dôvodu dlhodobej PN, straty blízkej osoby), neočakávané zvýšenie nákladov alebo výdavky (pokazená práčka, chladnička, TV a pod). Je dôležité, aby bola finančná rezerva ľahko dostupná a rýchlo k dispozícii. Nie je dobré mať túto sumu viazanú dlhodobo, pretože jej predčasný výber je často spojený buď s poplatkom, alebo stratou nároku na sporiacu odmenu. Vhodné je vybrať si taký sporiaci produkt, ktorý znižuje vplyv inflácie na nasporenú sumu.
Sporiť sa dá aj efektívne tak, aby sa vplyv inflácie čo najviac minimalizoval. Pravidelné sporenie so zaujímavým zhodnotením vás motivuje, aby ste si pravidelne odkladali a zároveň čiastočne chráni vaše peniaze pred infláciou. Napríklad Užitočné sporenie od Poštovej banky je vhodné na sporenie menších súm s úrokovou sadzbou 5,5 % ročne pre všetkých.
V oboch vyššie spomenutých prípadoch vám navyše zákon o ochrane vkladov garantuje, že o svoje peniaze neprídete.
Najefektívnejšou zbraňou proti inflácii je investovanie do dynamických riešení, ako sú napríklad fondy. Je to istý typ dlhodobého sporenia. Avšak, v tomto prípade je potrebné si uvedomiť, že peniaze, ktoré takto investujete, sa musia zhodnocovať aj niekoľko rokov. Len vtedy má takýto typ investície zmysel. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že investovať by ste mali len tie peniaze, ktoré môžete oželieť a ste ochotní akceptovať riziko prípadného poklesu ich hodnoty. Ekonómovia hovoria, že inflácia praje dlžníkom, pretože úroková sadzba je často nižšia ako aktuálna inflácia. Preto, ak zvažujete požiadať o úver, z pohľadu rastu inflácie je práve teraz vhodná doba.