Práve čítate
Čo sa deje na pošte

Čo sa deje na pošte

  • K 30. júnu 2022 odchádza do zaslúžilého dôchodku náš dlhoročný kolega Ing. Jozef Vrábeľ, riaditeľ Sekcie vysporiadania finančných transakcií (SVFT).
    Na Slovenskej pošte pôsobil s prestávkami od roku 1982 na rôznych významných riadiacich pozíciách. Prinášame Vám krátky rozhovor s Jozefom Vrábeľom o tom, čo pre neho znamená pošta, kolektív, ale aj o tom, ako vidí budúcnosť poštových služieb. Zároveň mu touto cestou v mene vedenia Slovenskej pošty, aj v mene kolegov chceme poďakovať za jeho prácu, prínos pre firmu aj pracovné nasadenia a zaželať najmä pevné zdravie a veľa príjemných chvíľ strávených s najbližšími.

Na Slovenskej pošte pôsobíte s prestávkami od roku 1982. Pracovali ste na rôznych riadiacich pozíciách. Ako hodnotíte toto obdobie?

Práca na pošte bola veľmi zaujímavá a umožňovala odborný a profesionálny rast. Dobrým príkladom som aj ja osobne. Na druhej strane je to aj práca náročná, stále pracujete s ľuďmi, či už sú to zákazníci alebo kolegovia v práci. Na pošte som zažil socializmus, nežnú revolúciu aj budovanie demokracie a nebolo to jednoduché. Veľkou výzvou bolo kolkovanie československých peňazí, ale aj prechod na menu Euro.

Pamätám si časy, keď viac ako 80% hotovostných peňažných operácií v Československu zastrešovala pošta. Všetko ubehlo veľmi rýchlo a ani som si nestihol uvedomiť, koľko času pretieklo a ten čas už teraz vidím, keď sa ráno pozriem do zrkadla.

Ako sa podľa Vás pošta za ten čas posunula, zmenila?

Ten posun je obrovský. V mojich začiatkoch bol písací stroj jedinou dostupnou mechanizáciou na pracovisku. Rozmnožovacie stroje boli prísne strážené a každá kópia evidovaná. Používal sa cyklostyl. Pevná telefónna linka v domácnosti bola vzácnosťou. Výhodou vtedy bolo, že sme boli pracovníkmi spojov, a tak sme boli uprednostnení pri ich zriadení, čo sa zdôvodňovalo potrebou v oblasti krízového riadenia a prípadného ohrozenia štátu. Porovnajte to so súčasným stavom techniky používanej na pracoviskách – automatické triediace linky na spracovanie listov a balíkov, výpočtová technika, osobný počítač takmer na každom pracovisku, používané informačné systémy, mobilná dostupnosť. Je to priam dych berúce. Pracovné cesty v minulosti len prostriedkami hromadnej dopravy v 99% prípadov a teraz je na tom hromadná doprava opačne. Dalo by sa naozaj veľa porovnávať.

Ako vidíte budúcnosť poštových služieb?

Poštu čaká, alebo skôr si myslím, že už je vo veľmi zložitom období. Je tu nezadržateľný nástup umelej inteligencie, autonómne riadených vozidiel. Preprava zásielok v hlavnej prepravnej sieti bez vodičov je len otázkou niekoľkých málo rokov. Automatizácia štátnej správy vezme množstvo práce v tej podobe ako ju poznáme v súčasnosti. Peňažné služby postupne zaniknú rozširovaním bezhotovostných operácii. Bez radikálnych zmien to ďalej nepôjde. Mali by sme sa sústrediť na služby v tzv. sociálnej oblasti, na rozšírenie internetového obchodu v úplne inom rozmere ako je tomu dnes, na rozvoj ekonomických a daňových služieb pre iné podnikateľské subjekty. Je potrebné riešiť energetickú bezpečnosť podniku, využívanie obnoviteľných zdrojov a to všetko nie dodávateľsky, ale vlastnými kapacitami. Súčasný stav keď tí, ktorí s nami spolupracujú bohatnú a my ledva prežívame je neudržateľný.

Čo považujete za najdôležitejšie?

Naše služby musíme predovšetkým urobiť menej zložitými, zrušiť to množstvo predpisov, ktoré nás zväzujú a podstatne zrýchliť všetky rozhodovacie procesy vo firme. Pomalosť rozhodovacích procesov je nielen problémom pošty, ale tiež problémom Slovenska a Európy.

Teraz aj trochu osobnejšie:
Čo Vám pošta za tie roky „dala“? Nové priateľstvá, výzvy, obzory…… ?

V mojom profesionálom živote som mal šťastie na kolegov, ktorí ma mnohému naučili a v duchu tejto tradície som sa celý život snažil odovzdávať moje skúsenosti a vedomosti spolupracovníkom v mojom okolí. Za uplynulých 33 odpracovaných rokov sa ich v mojom okolí vystriedalo naozaj veľmi veľa. O spoluprácu a dobré vzťahy medzi kolegami na pracovisku som sa usiloval každý deň. Na pošte pracuje a v minulosti pracovalo mnoho osobností, skvelých kolegov, z ktorých mnohých radím medzi svojich priateľov.

Odchádzate do dôchodku, budete mať viac voľného času a času pre seba. Máte už plány, čo budete robiť?

Keď sa stretnem s priateľmi, ktorí sú už dôchodcami, tak títo sa mi hneď sťažujú, že nemajú čas. Dúfam, že ma to nepostretne. Voľný čas by som chcel venovať cestovaniu po Slovensku a Európe, pokiaľ to zdravie a finančná situácia dovolí. Potrebujem sa postarať tiež o záhradu a dom, takže sa určite nudiť nebudem. V neposlednej miere skúsim čo najviac času venovať vnukom. Mám dvoch, dva a päť rokov, a chcem, aby si ma v budúcnosti pamätali. Určite ich dokážem veľa vecí naučiť.

Medajlónik so základnými informáciami:

Mnohí z Vás ma poznajú osobne, mnohí z Vás o mne počuli a mnohí z Vás so mnou v uplynulých rokoch pracovali. Dovoľte mi v závere mojej kariéry sa pripomenúť niekoľkými vetami. Som absolventom VŠDS Žilina v odbore technická prevádzka a ekonomika pošty. Moja voľba, kde pôjdem pracovať po skončení štúdia bola v tých časoch jednoduchá, a tak som v roku 1982 nastúpil na Okresnú správu spojov, Zberný prepravný uzol (ZPU) Pošta Košice 2 do prekládky.

S poštou som ale začínal už skôr, a to v roku 1974, kedy som začal študovať na SOU Spojov v Košiciach v odbore spojový manipulant. V tých časoch sme každý druhý týždeň absolvovali povinnú odbornú prax na poštách. Počas svojej kariéry som prešiel mnohými pracoviskami, od doručovania listových zásielok a balíkov, prácou pri priehradke na pošte, prácou na prekládke balíkov, v listovej triediarni, vo výpravni záverov a tiež rôznymi riadiacimi pozíciami od vedúceho zmeny, dispečera poštovej prepravy, samostatného referenta, vedúceho oddelenia, námestníka pre poštu, okresného, krajského riaditeľa až po súčasný post.

Život človeka prechádza od narodenia rôznymi etapami a čas sa nedá zastaviť. Nadišiel čas, kedy som zvážil zavŕšiť aj moju pracovnú etapu života a ukončiť moje pôsobenie na Slovenskej pošte.

Som nesmierne rád, že som dostal tento priestor v podnikovom časopise, čo mi umožňuje sa touto formou poďakovať všetkým mojím kolegom za roky spolupráce, vzájomného porozumenia, za pomoc, odborné rady a priateľstvo, ktorým ma mnohí v uplynulých rokoch poctili. Zároveň sa chcem tiež ospravedlniť, pokiaľ som niekomu ublížil. Vyjadrujem aj nádej, že mojím odchodom sa naše vzájomné vzťahy neprerušia a v ďalších rokoch zotrvajú.

Želám všetkým poštárom dobré zdravie, úspechy na pracoviskách a dobrých spolupracovníkov vo svojom okolí.

Ďakujem

Ing. Jozef Vrábeľ, riaditeľ Sekcie vysporiadania finančných transakcií


  • Letný detský tábor Poštárik má posledné voľné miesta

Ak ešte rozmýšľate, aký program vymyslíte deťom počas školských prázdnin, prihláste ich do obľúbeného detského letného tábora Poštárik. Voľné sú posledné miesta. Detský tábor organizuje Slovenská pošta už 11. rok, určený je pre deti od 8 do 15 rokov a už tradične sa uskutoční v Školiacom stredisku Belušské Slatiny. V prípade záujmu môžu ísť deti aj na viac turnusov. Ponuka je platná pre „poštárske“ aj „nepoštárske“ deti až do naplnenia kapacity.

Voľných je ešte niekoľko miest v týchto turnusoch:

4. turnus „Západ“ v termíne 24. júl – 30. júl 2022
5. turnus „Východ“ v termíne 31. júl – 6. august 2022
6. turnus „Stred“ v termíne 7. august – 13. august 2022

Prihláška a bližšie informácie sú k dispozícii na Intranete Slovenskej pošty v položke Ľudské zdroje>Sociálny program>Kultúrne a športové podujatia, prípadne sa môžete informovať telefonicky: 048/433 97 17, mobil: 0903 410 843.

Deti pod vedením skúsených lektorov a animátorov zažijú týždeň plný dobrodružstva, zábavy a hier. Pripravený je bohatý program, ktorého súčasťou budú pohybové aktivity, zábavné kvízy, výchovné programy, súťaž talentov, nočné a zábavné hry a mnoho ďalšieho.

Mgr. Pavel Ambros, špecialista, odbor personálneho controllingu a motivácie


Zobraziť Komentáre (0)

Nechajte odpoveď

Vaša emailová adresa nebude publikovaná.

© 2019 Slovenská pošta, a.s. Všetky práva vyhradené.