Zaujímavosti zo sveta financií

Od 1. júla nám už 1 a 2 centovky nevydajú
Od budúceho týždňa vám už jedno a dvojcentové mince v obchodoch nevydajú. Od 1. júla sa obmedzuje ich používanie a začínajú platiť nové pravidlá pre zaokrúhľovanie cien nákupov platených v hotovosti. Podľa ministerstva financií sa touto zmenou zjednoduší vydávanie mincí pri hotovostných platbách a zároveň bude mať pozitívny vplyv na životné prostredie.
Centovky najviac obťažovali Slovákov
Najmenšie mince sa ale nerušia úplne, preto hovoríme o obmedzení používania. Ak by sa mali celkovo zrušiť, s návrhom by musela prísť Európska komisia. Slovenská vláda sa rozhodla postupne znižovať počet týchto mincí v obehu a tak sa pridáme ku krajinám ako Fínsko, Írsko, Taliansko, Belgicko či Holandsko, v ktorých tak urobili už dávnejšie. Slovákom však za drobnými smutno nebude. V prieskume Eurobarometra totiž uviedli, že ich najmenšie centovky obťažujú – dokonca najviac spomedzi krajín celej eurozóny. Až 74 % Slovákov v prieskume odobrilo ich zrušenie. Najviac „otravné“ sú pre našincov jednocentovky, ktorých sa chcelo zbaviť až 88 % opýtaných. Tých sa aj najviac stráca – až v 60 % prípadov stratia Slováci práve jednocentové mince, v 40 % dvojcentové, a ostatné, na ktoré si evidentne dávajú všetci pozor, sa strácajú len v 8,5 % prípadov.
S 1 a 2 centovkami zaplatíme aj po 1. júli
Kým však máme najmenšie centové mince v peňaženkách, platiť s nimi môžeme aj po 1. júli. Obchodníci pri hotovostných transakciách budú ceny zaokrúhľovať a jedno a dvojcentovky už nebudú vydávať. Ak bude suma nákupu končiť jedným alebo dvomi centami, pri platbe v hotovosti sa výsledná suma zaokrúhli smerom nadol. A ak suma nákupu bude končiť tromi, štyrmi, piatimi, šiestimi alebo siedmimi centami, výsledná suma sa zaokrúhli na 5 centov. Pri sume, ktorá končí na osem alebo deväť centov, sa bude platba za nákup zaokrúhľovať nahor.
Pri bezhotovostných transakciách kartou alebo mobilom sa nákup zaokrúhľovať nebude. V prípade kombinovanej platby, ak chce zákazník zaplatiť časť sumy kartou a časť v hotovosti, sa zaokrúhľuje iba tá časť, ktorá je platená v hotovosti.

Takmer nič nepreplatíme
Obavy z vyšších cien kvôli obmedzeniu jedno a dvojcentových mincí nie sú namieste. Národná banka Slovenska (NBS) vyrátala, že mesačne zaplatíme približne o 0 až 2 centy viac v porovnaní s pôvodným stavom. Je to podobná situácia, ako keď sa v roku 2003 rušili 10- a 20-halierniky. Najmenšie centovky tak môžeme bez obáv vyradiť z obehu a prispejeme tým aj k zlepšeniu životného prostredia. Veď práve tie najmenšie mince často končia pohádzané kade-tade. Zároveň sa výrazne zredukuje použitie obalovej fólie, do ktorej sa mince balia, a tiež sa znížia emisie z prepravy medzi úschovnými miestami.
Manipulácia s euromincami a ich spracovanie v bankách či obchodoch predstavuje tiež isté náklady, ktoré sa vyradením centoviek ušetria, ide až o 15 – 20 % celkových nákladov.