Filatelia

Slovenská a Česká pošta vydali známku k 30. výročiu svojho vzniku
Slovenská a Česká pošta vydali 2. októbra 2023 poštovú známku „Spoločné vydanie s Českou republikou: 30. výročie vzniku Českej pošty a Slovenskej pošty“. Známka má nominálnu hodnotu 3,00 €.

Poštová známka rozmerov 54,4 x 44,4 mm vrátane perforácie vyšla vo forme hárčeka s kupónom, ktorý je so známkou spojený špeciálnou spojkou. Známku vytlačila technikou ocelotlače z plochej platne v kombinácii s ofsetom spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Motívom poštovej známky je poštový holub, držiaci listovú zásielku s logom Slovenskej pošty. Motívom kupónu je poštový holub, držiaci listovú zásielku s logom Českej pošty. Oba listy sú zo spoločnej hromady listových zásielok ako symbol rozdelenia pošty na samostatné spoločnosti – Českú poštu a Slovenskú poštu. Na stredovom kupóne je vyobrazený farebný variant loga Československých spojů.
Plochu hárčeka vypĺňajú poštové listy a balíky doplnené stužkou vo farbách trikolóry. Najväčší dôraz bol kladený na vyobrazenie skutočných poštových holubov a typických znakov, ako sú charakteristická farebnosť a kresba na krídlach a tiež rodový krúžok na nohe.
„Pred 105 rokmi sa cesty Čechov a Slovákov spojili, aby ich v čase história znovu oddelila. Tak už 30 rokov Slovenská a Česká pošta kráča každá svojou poštárskou cestou, tesne blízko seba, vieme o sebe, tešíme sa z úspechov a pomáhame si prekonávať prekážky. Česká pošta a Slovenská pošta v roku 2023 slávia 30 rokov samostatnej činnosti a mňa teší, že toto milé výročie zostane navždy uchované aj na spoločne vydanej poštovej známke,“ uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovenskej pošty Vladislav Kupka.
„Pošta je nedílnou součástí každého státu. 30 let od vzniku dvou samostatných firem v Česku a na Slovensku se ukazuje, že si své místo ve společnosti našly a občanům stále poskytují požadované služby,“ povedal poverený zástupca generálneho riaditeľstva Českej pošty Miroslav Štěpán.
Súčasne s poštovou známkou vyšla obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 2.10.2023 a domicilom mesta Bratislava. Na prítlači FDC je holub, nesúci balík a v dolnej časti číslice 93 – 23 akcentujúce výročie. Motív FDC pečiatky sú dve poštárske trúbky. FDC vytlačila technikou oceľotlače spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, FDC a FDC pečiatky je Mgr. art. Filip Heyduk. Autorom rytiny poštovej známky a FDC je akad. mal. Martin Činovsky, ArtD.

Schválením Ústavného zákona o zániku Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky Federálnym zhromaždením v roku 1992 vyvrcholil spoločensko-politický vývoj v krajine od prelomového 17. novembra 1989. Dňa 1.januára 1993 vznikli samostatná Slovenská republika a samostatná Česká republika. Rok 1993 tak bol aj prvým rokom existencie samostatných poštových podnikov – Slovenskej pošty a Českej pošty.
Dňa 1. januára 1993 Ministerstvo dopravy, spojov a verejných prác Slovenskej republiky zastúpené ministrom Romanom Hofbauerom zakladacou listinou č. 46/M-92 z 22. 12. 1992 podľa ustanovenia zákona č. 111/90 Zb. o štátnom podniku založilo podnik s názvom Slovenská pošta, š. p., predchodcami ktorej boli Správa pôšt a telekomunikácií a Správa rádiokomunikácií. Slovenskú poštu, š. p., tvorili organizačné jednotky, majúce charakter odštepných závodov. Boli nimi Západoslovenské riaditeľstvo pôšt Bratislava (ZsRP), Stredoslovenské riaditeľstvo pôšt Banská Bystrica (SsRP), Východoslovenské riaditeľstvo pôšt Košice (VsRP), Riaditeľstvo pôšt Bratislava (RP), Riaditeľstvo poštovej prepravy Bratislava (RPP), Technická ústredňa pôšt Bratislava (TÚP), Výpočtová a kontrolná ústredňa pôšt Bratislava (VAKUP) a POFIS Bratislava.
Podobne sa vyvíjala aj Česká pošta, s. p., ktorá vznikla 31. 12. 1992 na základe rozhodnutia ministra hospodárstva č. 378/1992 zo dňa 16. 12. 1992 rozdelením Správy pošt a telekomunikací, s. p., Praha na dva samostatné podniky: Českú poštu, s. p., a SPT Telecom, s. p. Organizačne bola rozčlenená na 8 oblastných správ pôšt, 80 okresných správ pôšt a 3 500 pôšt a disponovala i piatimi špecializovanými odštepnými závodmi: Riaditeľstvo poštovej prepravy, Riaditeľstvo medzinárodnej poštovej prepravy, Hospodárska ústredňa pôšt, VAKUS Praha a VAKUS Vítkov. Využívala tradičné horizontálne delenie na úsek prevádzkový, ekonomický a technický.
Slovenská pošta a Česká pošta sa hneď od začiatku svojej existencie etablovali v medzinárodných poštových organizáciách (Svetová poštová únia, PostEurop), modernizovali vlastné technológie, budovy a vozový park. V súčasnosti, aj po 30 rokoch svojej existencie, sa neustále snažia skvalitňovať svoje služby s cieľom obstáť v konkurencii iných poštových operátorov v podmienkach liberalizovaného poštového trhu.
Mgr. Leo Lichvár