Čo sa deje na pošte

Najvyšší predstaviteľ Svetovej poštovej únie na Slovensku
Na plenárnom zasadnutí organizácie PostEurop, ktoré sa konalo minulý týždeň v Bratislave a spoluorganizovala ho Slovenská a Česká pošta, sa okrem viac ako 130 zástupcov poštových podnikov z európskych krajín zúčastnili a vystúpili i vzácni hostia – generálny riaditeľ Medzinárodného úradu Svetovej poštovej únie Masahiko Metoki z Japonska a jeho zástupca Marjan Osvald zo Slovinska. Pri tejto príležitosti ich prijal bývalý štátny tajomník Ministerstva dopravy SR Jaroslav Kmeť.
Na rokovaní ministerstvo dopravy opätovne podčiarklo úlohu a význam Svetovej poštovej únie pri podpore a udržiavaní jednotného poštového trhu a odstraňovaní bariér medzi viac a menej rozvinutými krajinami sveta. Zároveň deklarovalo svoju podporu v úvahách a aktivitách únie ohľadne svojho otvorenia sa širšiemu okruhu zainteresovaných subjektov, zdôrazňujúc však potrebu zachovania rovnováhy medzi udeľovanými prístupovými právami a s tým zodpovedajúcimi povinnosťami.
Vzájomná diskusia sa dotkla aj vysoko aktuálnych otázok spoločenskej zodpovednosti poštového odvetvia i jeho trvalej udržateľnosti najmä v kontexte meniacich sa podmienok na trhu vrátane aktivít a cieľov na minimalizovanie negatívnych vplyvov samotného odvetvia na životné prostredie. Svetová poštová únia (Universal Postal Union – „UPU“) sídli vo švajčiarskom Berne a bola založená v roku 1874, čím sa stala druhou najstaršou medzinárodnou organizáciou na svete. (Medzi zakladajúcimi krajinami bolo aj vtedajšie Rakúsko-Uhorsko.) Je špecializovanou odbornou organizáciou OSN a v súčasnosti má 192 členov. Spolu tvoria primárnu platformu spolupráce v rámci svetového poštového sektora.
Členom UPU sa môže stať ktorákoľvek členská krajina OSN s tým, že jej žiadosť schvália aspoň dve tretiny členských krajín.

Členské krajiny UPU spolu tvoria jednotné poštové územie, na ktorom je pre všetky zmluvné strany podľa zásady vzájomnosti povinnosťou zabezpečovať výmenu poštových zásielok, dodržiavajúc slobodu ich tranzitu poštových zásielok.
Organizácia plní poradnú, sprostredkovateľskú a styčnú úlohu v globalizovanom poštovom svete a v prípade potreby poskytuje aj technickú pomoc. Čo je veľmi dôležité, stanovuje pravidlá pre medzinárodnú výmenu pošty a dáva odporúčania na stimuláciu rastu objemu pošty, balíkov a finančných služieb a na zlepšenie kvality služieb pre zákazníkov.
UPU teda zaručuje voľný obeh poštových zásielok na jednotnom poštovom území zloženom z navzájom prepojených sietí, vyzýva na prijatie spoločných pravidiel a na používanie jednotných technológií. Zabezpečuje tiež kooperáciu a vzájomnú súčinnosť medzi zainteresovanými stranami či výmenu odborných skúseností.
Najvyšším orgánom UPU je Svetový poštový kongres, ktorý sa schádza minimálne raz za štyri roky a vykonáva zmeny Aktov UPU. V období medzi kongresmi riadi UPU Administratívna rada zložená zo 41 členských zemí, Rady poštovej prevádzky a Poradného výboru. Sekretariát UPU sa nazýva Medzinárodný úrad. V jeho čele stojí volený generálny riaditeľ. V roku 2021 bol na kongrese UPU na nasledujúce štyri roky zvolený p. Masahiko Metoki z Japonska a zástupcom generálneho riaditeľa MU UPU sa stal p. Marjan Osvald zo Slovinska.
Oficiálnym jazykom UPU je francúzština, angličtina sa stala pracovným jazykom v roku 1994 a v súčasnosti na pracovných rokovaniach prevažuje. Väčšina dokumentov je publikovaná v oficiálnych jazykoch OSN, ktorými sú angličtina a francúzština, arabčina, čínština, ruština, španielčina a portugalčina.