Práve čítate
Čo sa deje na pošte

Čo sa deje na pošte

Otvorenie prvej kontajnerovej pobočky v sieti Slovenskej pošty

Keď samospráva obce Pohranice (okr. Nitra) s prispením eurofondov prikročila k rekonštrukcii budovy, v ktorej 62 rokov sídlila pobočka Slovenskej pošty, bolo jasné, že pre poštu treba hľadať náhradný priestor. Zaoberali sa niekoľkými alternatívami a nakoniec vybrali možnosť skonštruovať kontajnerovú budovu presne podľa potrieb poštovej prevádzky a umiestniť ju neďaleko bývalej prevádzky v príjemnom prostredí v centre obce aj s možnosťou parkovania. I pre Slovenskú poštu išlo o prvý takýto projekt, a, ako sa ukázalo, je to pozitívna skúsenosť, ktorá dáva možnosti rýchlej a efektívnej stavby nových priestorov. Starosta obce pán Ladislav Hajdu potvrdil, že budova sa do plnej prevádzky dostala za 6 mesiacov od prvotného nápadu. To, že si samospráva, ale aj občania vysoko vážia prítomnosť Slovenskej pošty v ich obci, dokazuje slávnostné otvorenie, ktoré sa konalo 2. novembra 2023 a na ktorom sa okrem zástupcov obce, zástupcov Slovenskej pošty, detí z miestnej MŠ a ZŠ zúčastnili aj občania, ktorí sa z novej pošty očividne tešia. Radosť majú aj naše kolegyne: ako povedala vedúca Pošty Pohranice Zuzana Farkašová, po 39 rokoch aktívnej práce na pošte si rada užije „nový svet“ spolu s ďalšími troma kolegyňami – poštovými doručovateľkami.

Pri novej pobočke Slovenskej pošty v Pohraniciach môžeme hovoriť o príkladnej spolupráci s miestnymi samosprávnymi orgánmi, výsledkom ktorej je vysoká hodnota pre našich klientov. A o to nám v prvom rade ide.

Zľava: Ing. Agáta Gajdošíková, riaditeľka RR Nitra, Ing. Martin Šutek, riaditeľ sekcie pobočkovej siete, Judita Kazánová, poštová doručovateľka, Zuzana Farkašová, vedúca pošty, Marcela Szárazová, poštová doručovateľka, Ing. Lenka Vančová, priehradková zamestnankyňa a poštová doručovateľka, Ing. Beata Halandová, manažérka MO NR V. (Zlaté Moravce)

Ako správne kúriť, vetrať a zbytočne nemíňať peniaze

Vykurovacia sezóna je už v plnom prúde. O tom, koľko zaplatíte za teplo, však v najbližších mesiacoch nebude rozhodovať len počasie, ale aj vaše užívateľské návyky. Napriek tomu, že sa o správnom postupe pri kúrení často hovorí, mnohí ľudia každú zimu opakujú rovnaké chyby. Stále nevedia regulovať teplotu či radiátory, nevhodne vetrajú alebo miestnosti zbytočne prehrievajú. Základné zásady sú pritom jednoduché.

Zatvorené okná bránia výmene vzduchu v miestnosti. Narastá koncentrácia oxidu uhličitého, čo vedie k únave, zníženej pozornosti, bolesti hlavy alebo páleniu očí. Kým počas teplých dní máme okná pootvorené neustále, v zime ich inštinktívne zatvárame. Zimné vetranie by malo byť krátke, ale intenzívne, kedy miestnosťou preženiete čerstvý vzduch, ale steny sa nestihnú ochladiť. Vetranie v zime by nemalo trvať dlhšie ako 10 minút. Vetrajte často, v zime pokojne aj raz za 1,5 až 2 hodiny.

V každej miestnosti treba udržiavať vhodnú teplotu, ktorá závisí od účelu, na aký ju využívate. Iná je v spálni, kde ležíte pod teplým paplónom a iná v obývacej izbe, kde si chcete v pohodlí vychutnať televízny seriál. Ak máte na radiátoroch termoregulačné hlavice, je to oveľa ľahšie. Vďaka nim môžete nastaviť v každej miestnosti inú teplotu. V obývacej, detskej izbe alebo pracovni je ideálna teplota asi 21 °C. V kuchyni, kde sa pohybujete najviac a „vyrábate“ teplo varením či pečením, stačí teplota 15 – 17 °C. Najvyššiu teplotu oceníte v kúpeľni (22 – 24 °C),
v spálni postačí 18 ˚C. Jednotlivé miestnosti treba vykurovať rovnomerne, aby rozdiel medzi nimi nebol väčší ako 5 °C, a to ani v noci.

Veľkou chybou, ktorej sa mnohí dopúšťajú v snahe ušetriť, je úplné vypínanie kúrenia na noc alebo v čase neprítomnosti. Nevypláca sa to najmä v rodinných domoch. Pri opätovnom zakúrení sa potom spotrebuje zbytočne veľa energie a tým sa zvýšia aj vaše náklady na energie. Dvojnásobne to platí pri starších nezateplených domoch.

Pokiaľ ide o byty, tam pri nastavení teploty možno postupovať takto: počas dňa, keď nie ste doma, kúriť iba mierne (temperovať), po príchode domov môžete podľa potreby trochu pridať a pred spaním zase teplotu znížiť. Ak ste však dlhšie preč, radiátory nevypínajte úplne, pretože vyhriať chladnú miestnosť je oveľa náročnejšie ako dokúriť. Pravidlo o temperovaní nie je výmysel, ale efektívny spôsob, ako úsporne narábať s teplom.

V práci postupujete presne opačne – počas dňa si podľa potreby teplotu môžete zvýšiť. No pred odchodom z práce znížte teplotu v miestnosti, aby počas vašej neprítomnosti radiátor len temperoval.

  • Nesušte na radiátoroch oblečenie, uteráky ani iné veci – teplo tak nemôže dobre prúdiť do miestnosti, čo jeho spotrebu zvyšuje až o 20 percent.
  • Nedávajte pred radiátory záclony či závesy – také prekážky dokážu pohltiť až pätinu tepla.
  • Účinnosť radiátorov zvýšite, ak za ne pripevníte reflexnú fóliu – vďaka tomu teplo neuniká do stien, ale odráža sa do miestnosti.

Získali sme ocenenie Zodpovedný verejný obstarávateľ za rok 2022

Portál TRANSPAREX udelil Slovenskej pošte ocenenie Zodpovedný obstarávateľ 2022 za výsledky v oblasti verejného obstarávania v uplynulom roku. V rebríčku hodnotenia sme sa ocitli na popredných priečkach spomedzi 4 400 verejných obstarávateľov a získali nadpriemerné hodnotenie A+.

Za toto ocenenie ďakujeme našim zamestnancom, ktorí sú zodpovední za proces verejného obstarávania. Kvalitná príprava zákaziek a ich rýchla realizácia nám pomáha šetriť verejné financie a zvyšovať dôveryhodné postavenie našej inštitúcie v očiach občanov.

Ocenenie Zodpovedný obstarávateľ 2022 udelila spoločnosť ProWise, a.s., ktorá portál TRANSPAREX. prevádzkuje.

Exkurzia žiakov Základnej školy Limbová na Pošte Žilina 1

V dňoch 25. 10. až 27. 10. 2023 navštívili Poštu Žilina 1 deti 2. ročníka Základnej školy Limbová. Deťom sa venovala vedúca pošty – Mgr. Jozefína Rárková, ktorá im ukázala priestory pošty a obchodnú priehradku, kde je možné kúpiť široký sortiment tovaru. Niektoré deti investovali svoje vreckové do nákupu vecí, ktoré im budú pripomínať exkurziu. Následne si obzreli priestory poštových doručovateľov, kde sa chystajú doručovatelia každé ráno na pochôdzku. Na záver si vyskúšali pečiatkovanie zásielok. Keďže sa žiaci druhého ročníka učia na hodinách slovenského jazyka, ako sa správne vypĺňa adresa na zásielke, pripravila im pani Pokorná vzory správneho písania adries, aby mali pomôcku na vyučovanie. Po skončení exkurzie sa deti odfotili a dostali na pamiatku malé darčeky. A aby mali naozaj komplexný pohľad na poštu, sľúbila som im aj exkurziu pri podaji a triedení balíkov v Hlavnom spracovateľskom stredisku v Žiline. Ale to až budúci rok, teda v roku 2024.

Andrea Pokorná, account manažérka (organizátorka exkurzie a mama jednoho z detí)

Zobraziť Komentáre (0)

Nechajte odpoveď

Vaša emailová adresa nebude publikovaná.

© 2019 Slovenská pošta, a.s. Všetky práva vyhradené.