Práve čítate
Filatelia

Filatelia

Slovenská pošta, a.s., vydáva poštovú známku:„Osobnosti: Ján Chryzostom Korec a Jozef Tomko“

Slovenská pošta, a.s., 12. januára 2024 vydala poštovú známku „Osobnosti: Ján Chryzostom Korec a Jozef Tomko“ so špecifickým symbolom T2 100g. Označenie zodpovedá cene, ktorá sa zhoduje s výškou poštovej sadzby za list 2. triedy do hmotnosti 100 g vo vnútroštátnom styku, položka L. 2. 01 Tarify SP, a.s.

Poštová známka rozmerov 44,4 × 30,5 mm vrátane perforácie vyšla vo forme upraveného tlačového listu so 6 známkami. Známku vytlačila technikou ofsetu spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.

Motívom poštovej známky sú portréty Jána Chryzostoma Korca a Jozefa Tomka.

Súčasne s poštovou známkou vyšla aj obálka prvého dňa (FDC) s pečiatkou FDC s dátumom 12. 1. 2024 a domicilom mesta Nitra. Motívom prítlače FDC obálky je „Božské srdce Ježišove“ so siluetou Baziliky sv. Petra v Ríme spojenej s nitrianskou Katedrálou sv. Emeráma. Motívom FDC pečiatky je barla ako symbol biskupskej hodnosti. FDC vytlačila technikou oceľotlače spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, FDC a FDC pečiatky, ako aj líniovej rozkresby známky a rytiny FDC je akad. mal. Rudolf Cigánik.


Ján Chryzostom Korec sa narodil v Bošanoch 22. 1. 1924. Základnú školu navštevoval v rodnej obci, meštianku v neďalekých Chynoranoch. V roku 1939 vstúpil do rehole jezuitov. Po likvidácii reholí a kláštorov v roku 1950 bol internovaný a donútený odísť do civilného života. V tom istom roku bol vysvätený za kňaza a ako 27-ročný 24. 8. 1951 za biskupa. Obe vysviacky sa uskutočnili v tajnosti. Biskupskú službu však nemohol vykonávať verejne. V roku 1960 bol zaistený a odsúdený ako vlastizradca na 12 rokov väzenia. Hoci sa odtiaľ vrátil v roku 1968 s podlomeným zdravím, nadšene sa zapojil do obnovy náboženského života na Slovensku. V roku 1969 nedostal súhlas zo strany štátu k pastorácii, a preto pokračoval v práci ako robotník. V zahraničí bol známy ako „biskup v montérkach“. Zmena spoločenského systému po roku 1989 zasiahla aj do jeho života. Pápežom Jánom Pavlom II. bol 6. 2. 1990 menovaný za nitrianskeho sídelného biskupa. Požehnane spravoval nitriansku diecézu do 16. 7. 2005. Dňa 28. 6. 1991 ho pápež Ján Pavol II. v konzistóriu ustanovil za kardinála. Jeho vedecká činnosť, osobná statočnosť, neochvejná obrana dôstojnosti človeka, slobody a identity slovenského národa, jeho kresťanských hodnôt bola ocenená viacerými čestnými doktorátmi a štátnymi vyznamenaniami. Je autorom viacerých kníh patriacich do „Knižnice viery“. Zomrel v Nitre 24. 10. 2015. Pochovaný je v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na nitrianskom hrade.

FDC

Jozef Tomko sa narodil 11. 3. 1924 v Udavskom. Základné vzdelanie získal vo svojom rodisku a gymnázium navštevoval v Michalovciach. V roku 1943 vstúpil do kňazského seminára a začal študovať teológiu na Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave. V jeseni 1945 bol poslaný na štúdiá do Ríma. Sviatosť kňazstva prijal v roku 1949 v Ríme. Po roku 1948 sa nemohol vrátiť na Slovensko. V Ríme potom pôsobil na viacerých cirkevných postoch a venoval sa i ďalšiemu teologickému štúdiu. V rokoch 1960 – 1963 sa vo veľkej miere podieľal na budovaní Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Počas Druhého vatikánskeho koncilu pracoval ako odborný poradca pre vieroučné otázky a po koncile zastával rôzne úlohy vo vedení Katolíckej cirkvi. Pápež Ján Pavol II. ho v roku 1979 vymenoval za titulárneho arcibiskupa a generálneho tajomníka Synody biskupov. Biskupskú vysviacku prijal 15. 9. 1979 v Ríme. V roku 1985 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov a bol povýšený do kardinálskeho zboru. Po pôsobení na čele tejto významnej kongregácie zastával viaceré dôležité služby vo vedení Katolíckej cirkvi. Je autorom niekoľkých kníh. Vo viacerých krajinách ho poctili čestným doktorátom i štátnymi vyznamenaniami. Zomrel 8. 8. 2022 v Ríme. Pochovaný je v krypte Katedrály sv. Alžbety v Košiciach.

Mons. Ján Vallo

Požehnanie poštovej známky k 100-ročnici kardinálov Jána Chryzostoma Korca a Jozefa Tomka

Mons. Ján Vallo celebrujúci svätú omšu.

V piatok 12. 01. 2024 sa v Kostole sv. Martina v Bošanoch konala inaugurácia poštovej známky vydanej dvom najvýznamnejším osobnostiam katolíckej cirkvi na Slovensku: Jánovi Chryzostomovi Korcovi a Jozefovi Tomkovi. Známku inauguroval v mieste rodiska J. CH. Korca predseda Spoločnosti sv. Gabriel Mons. Ján Vallo, ktorý nielenže inicioval vydanie tejto emisie, ale bol pri jej príprave odborným konzultantom a po celebrovaní svätej omše osobne novú známku požehnal svätenou vodou. Pri celebrovaní omše asistoval dekan – farár Mgr. Štefan Bukovan, ktorý po skončení omše dostal na pamiatku tejto udalosti od zástupcu Slovenskej pošty Mgr. Martina Vanča, PhD. zarámovanú poštovú známku. Slovenská pošta zriadila v pastoračnom dome v Bošanoch príležitostnú poštovú priehradku, na ktorej boli pre verejnosť dostupné poštové známky, obálky prvého dňa vydania a návštevníci podujatia si tu mohli zakúpené filatelistické materiály opečiatkovať príležitostnou poštovou pečiatkou. O enormnom záujme verejnosti o kúpu týchto filatelistických materiálov svedčí skutočnosť, že v priebehu jednej hodiny bolo predaných dvetisíc kusov poštových známok.

Mons. Ján Vallo, Mgr. Martin Vančo a Mgr. Štefan Bukovan pri akte inaugurácie poštovej známky.

Spoločnosť sv. Gabriela je medzinárodným filatelistickým združením zberateľov poštových známok s kresťanskou tematikou, protektorom ktorej bol pri jej založení v roku 1989 osobne Ján Chryzostom Korec. Za biskupa bol vysvätený tajne už v roku 1951, ale vzhľadom na to, že mu komunistický režim zakázal vykonávať pastoračnú činnosť, bol v zahraničí známy ako „biskup v montérkach“, pretože musel pracovať ako robotník. V roku 1960 bol dokonca odsúdený za vlastizradu na 12 rokov väzenia. Za nitrianskeho sídelného biskupa bol vymenovaný pápežom Jánom Pavlom II. až po páde komunistického režimu v roku 1990 a rok na to bol ustanovený za kardinála. Rovnako pohnuté osudy mal aj Jozef Tomko, ktorému komunistický režim zakázal v roku 1948 návrat do rodnej krajiny po jeho vysviacke v Ríme, kde v rokoch 1945 – 1949 študoval teológiu. Biskupskú vysviacku preto prijal v roku 1979 od novozvoleného pápeža Jána Pavla II., ktorý ho v roku 1985 vymenoval za prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov v Ríme a povýšil ho do kardinálskeho zboru. Okrem toho zastával v pápežskej kúrii v Ríme ďalšie významné funkcie a významnou mierou sa podieľal pri založení Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme. 22. januára 2024 bude k 100-ročnici narodenia kardinála Jána Chryzostoma Korca vydaná Národnou bankou Slovenska ešte aj 10 eurová strieborná zberateľská minca, ktorá bude spoločne s poštovou známkou uvedená do života počas biskupskej konferencie usporiadanej Nitrianskym biskupstvom v Seminári sv. Gorazda v Nitre.

Zamestnankyne pošty v Bošanoch pri predaji známok v Pastoračnom centre

Národná banka Slovenska v spolupráci so Slovenskou poštou pripravila k tejto slávnosti vydanie numizmatického pamätného listu, ktorý bude dostupný na príležitostnej poštovej priehradke zriadenej počas tohto podujatia.

Zobraziť Komentáre (0)

Nechajte odpoveď

Vaša emailová adresa nebude publikovaná.

© 2019 Slovenská pošta, a.s. Všetky práva vyhradené.