Filatelia

Slovenská pošta, a.s., vydáva poštovú známku: „200. výročie básnickej skladby Slávy dcéra“

Poštová známka s rozmermi 44,4 × 30,5 mm vrátane perforácie vychádza vo forme upraveného tlačového listu so 4 známkami. Známku vytlačila technikou ofsetu v kombinácii s oceľotlačou spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.
Ústredným motívom poštovej známky je portrét Jána Kollára – autora básnickej skladby – a alegorické stvárnenie Slávy dcéry v podobe tváre dievčaťa.
Súčasne s poštovou známkou Slovenská pošta vydáva obálku prvého dňa (FDC) s pečiatkou FDC s dátumom 26. 1. 2024 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače FDC sú ruky, držiace veľkomoravský šperk s krížom. Motívom FDC pečiatky je ruža. FDC vytlačila technikou oceľotlače spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.
Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, FDC a FDC pečiatky je akad. mal. Karol Felix. Autorom rytiny poštovej známky a FDC je František Horniak.

Básnická skladba Jána Kollára (1793 – 1852) Slávy dcéra, ktorá bola vydaná v roku 1824 v Kráľovskej univerzitnej tlačiarni v Budíne, patrí k priekopníckym dielam slovenskej a českej literatúry 19. storočia. Básnik v nej ako jeden z prvých v dejinách našej literatúry obohatil poéziu o výsostne subjektívny rozmer, prameniaci vo vlastnej životnej skúsenosti a dokázal prehĺbiť silu básnickej reflexie, čím položil pevné základy našej modernej poézie. Kollárova Slávy dcéra je inovatívne koncipovanou básnickou skladbou, v ktorej autor prepojil ľúbostné motívy, prameniace z nenaplnenej lásky k Friederike Wilhelmine Schmidtovej, ktorú poeticky nazval Mínou, s vlasteneckými a národnobuditeľskými témami. Hĺbavé lyrické reflexie, v ktorých sa básnik vyznáva zo svojej lásky k Míne a postupne si uvedomuje bezperspektívnosť svojho ľúbostného vzťahu, sa striedajú s rozsiahlymi nadosobnými úvahami o minulosti, prítomnosti a budúcnosti Slovanov. Kollár vo svojej skladbe zároveň predstavil nový typ lyrického hrdinu – mladého človeka zmietaného túžbami a citovými pohnútkami, plného vášne a odhodlania, ale aj osamelej rezignácie. Vytvoril poéziu, ktorá sa vyznačuje silou básnickej fantázie, kreativitou v oblasti jazyka a majstrovským zvládnutím sonetovej formy. Básnik sa k svojej Slávy dcére neustále vracal počas celého svojho života, dopĺňal ju a rozširoval. Po vydaní z roku 1824 nasledovali v rokoch 1832, 1845 a 1852 jej ďalšie rozšírené a doplnené verzie. Zo Slávy dcéry sa postupne stalo rozsiahle kompendium Slovanstva, v ktorom básnik vedome prepojil viaceré podnety európskej literatúry, vytvoril predstavu o poézii, spájajúcej všetky protiklady vekov a predstavu o umení pevne stojacom na prísnych kresťanských etických základoch a univerzálnych princípoch humanity.
Prof. PhDr. Miloslav Vojtech, PhD.


Uvedenie poštovej známky a zberateľskej mince Jána Chryzostoma Korca v Nitre

V Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre sa v deň nedožitých 100. narodenín kardinála Jána Chryzostoma Korca 22. januára 2024 uskutočnilo slávnostné uvedenie novo emitovanej striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 Eur a poštovej známky vydanej v emisnom rade Osobnosti s portrétmi kadrinálov J. CH. Korca a J. Tomka. Podujatia, organizovaného ako sprievodný program medzinárodnej biskupskej konferencie venovanej 100-ročnici kardinála Korca, sa zúčastnilo množstvo významných osobností. Podujatie otvoril svojím príhovorom nitriansky diecézny biskup Viliam Judák, ktorý zdôraznil význam osobnosti Jána Chryzostoma Korca v dejinách rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku. Následne riadieľ úseku platobných systémov a finančnej hotovosti a člen bankovej rady NBS Dušan Jurčo predstavil novoemitovanú zberateľskú mincu, ktorá bola realizovaná na základe anonymnej verejnej súťaže, ktorej sa zúčastnilo 13 umelcov a odborná komisia vybrala na averz mince s motívom rúk zopätých k modlitbe s ružencom nad otvorenou knihou s krížom a tŕňovou korunou v pozadí dielo českého umelca Tomáša Lamača, DiS. a na reverz portrét karidnála Korca od Mgr. art. Petra Valacha. Generálny riadieľ a predseda Predstavenstva Slovenskej pošty Vladislav Kupka potom predstavil poštovú známku, vydanie ktorej iniciovalo združenie zberateľov poštových známok s kresťanskou tematikou Spoločenstva sv. Gabriela, ktorého bol kardinál Korec protektorom. Predseda združenia Mons. Ján Vallo, ktorý je na jeho čele od založenia v roku 1992, poštovú známku požehnal počas svätej omše konanej 12. januára 2024 v kostole sv. Martina v Bošanoch, kde sa Ján Chryzostom Korec narodil. Na záver vystúpil so svojím príhovorom aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli, ktorý poukázal na osobné motto kardinála Korca „Ut unum omnes sint – Aby všetci jedno boli“ v kontexte spoločného vydania novej zberateľskej mince a poštovej známky. Spolupráca Národnej banky Slovenska a Slovenskej pošty tak ďalej rozvíja odkaz kardinála Korca, pre ktorého spolupatričnosť a súdržnosť slovenského národa bola celoživotným krédom.

Príležitostná priehradka Slovenskej pošty, a.s., zriadená počas podujatia. Sprievodné hudobné vystúpenie „Scholy cantorum“ – vokálneho telesa tvoreného študentmi Seminára sv. Gorazda v Nitre.

SP, a.s., Vladislava Kupku.