Práve čítate
Ženy na slovenských poštových známkach

Ženy na slovenských poštových známkach

Napriek tomu, že poštové známky sa používajú na našom území od roku 1850, teda od čias mnohonárodnostnej Rakúskej monarchie, vydávanie poštových známok s národnými motívmi možno spojiť až so vznikom spoločného štátu Čechov a Slovákov v roku 1918. Vyobrazenie významných historických osobností na poštových známkach sa však začalo vo väčšej miere praktikovať až po druhej svetovej vojne, pričom emisný rad osobnosti bol vyhradený dlho len mužom.

Prezentácia významných žien sa ojedinele objavuje až po roku 1950, kedy bola vydaná známka významnej spisovateľke Božene Nemcovej k 130. výročiu jej narodenia. Ak nerátame „anonymné ženy“ na známkach venovaných rôznym povolaniam vydaným v sérii 9-ich známok v roku 1954, medzi ktorými však nechýbala poštová doručovateľka, tak ďalšou emisiou venovanej významnej zástupkyni nežného pohlavia, bola známka venovaná 100-ročnici H. Kvapilovej, významnej herečke Českého národného divadla z roku 1960. Ženská osoba slovenskej národnosti sa na poštovú známku dostala až v roku 1972 a bola ňou Ľudmila Podjavorinská, ktorá sa narodila na moravsko-slovenskom pomedzí v Bzinciach pod Javorinou a do našich dejín sa zapísala ako prvá literátka, ktorá knižne vydala básnickú zbierku.

Napriek tomu neboli ženské motívy úplne raritným námetom poštových známok, keďže našli svoje uplatnenie najmä v oblasti tvorby známok s folklórnou tematikou, športu alebo umeleckých diel. S frekventovanejšou prezentáciou významných osobností žien na poštových známkach sa však môžeme stretnúť až po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993. Ani v prvých rokoch samostatnosti však propagácia ženských osobností nebola prioritou súdobého vydavateľa poštových známok, ktorým bolo ministerstvo dopravy a verejných prác SR. Prvou Slovenkou na poštovej známke v ére samostatnosti sa tak stala v roku 1996 významná slovenská botanička Izabela Textorisová a druhou v poradí členka činohry Slovenského národného divadla Hana Meličková v roku 2000.

Po transformácii Slovenskej pošty zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť v roku 2004, s ktorou súvisela aj zmena vydavateľa poštových známok z ministerstva na poštu, sa ženy stali na známkach oveľa frekventovanejšími. Od roku 2005 do súčasnosti bolo vydaných až šesť emisií venovaných okrúhlym výročiam narodenia významných spisovateliek: Terézia Vansová (2007), Maša Haľamová (2008), Božena Slánčiková Timrava (2017), Ľudmila Podjavorinská (2022), Klára Jarunková (2023) a Krista Bendová (2023) a dve emisie súvisiace s procesmi beatifikácie rehoľníčky Zdenky Schelingovej (2005) alebo Žofie Bosniakovej (2009). V tomto roku plejádu žien na poštových známkach doplní jedna z ešte prvých slovenských divadelných herečiek Anička Jurkovičová, ktorej 200. výročie narodenia si budeme v tomto roku pripomínať.

Médium poštovej známky bolo od čias 1. Česko-slovenskej republiky vyhradené z hľadiska žijúcich osobností vždy len prezidentovi, z čoho pramenil medzi filatelistickou verejnosťou rozšírený bonmot, že „na známku sa dostanete až po smrti“. Prvou dámou na poštovej známke sa tak stala Zuzana Čaputová, po svojom zvolení za prezidentku v roku 2019.

Už v roku 2004 však bola na známke zachytená zlatá medailistka z Olympijských hier v Aténach Elena Kaliská. Významné športové úspechy a udalosti sa tak stali dobrým dôvodom na glorifikáciu slovenských športovcov, ktorí sa svojimi výnimočnými výkonmi podieľali na propagácii Slovenska v zahraničí. Už v roku 2003 tak bola na známke stvárnená k ME v plávaní v Barcelone Martina Moravcová, v roku 2006 k Zimným olympijským hrám v Turíne Veronika Zuzuľová a v roku 2007 Daniela Hantuchová, v rámci emisie venovanej tenisu.

Zatiaľ čo posledne menované športovkyne boli autormi návrhov známok zaretušované tak, aby neboli primárne identifikovateľné, pri príležitosti konania olympijských hier bolo vydaných viacero známok s reálnymi športovkyňami majúcimi ambície na zisk medaile. V roku 2014 tak bola na známke stvárnená Anastázia Kuzminová pri príležitosti konania OH v Soči a v roku 2016 Danka Barteková na známke venovanej OH v Riu de Janeiro. Podobne aj v prípade konania paralympijských hier sa na známkach objavila Henrieta Farkašová v roku 2018 k PH v Pchjongčangu a v roku 2020 Veronika Vadovičová k PH v Tokiu.

Zatiaľ len jednej slovenskej športovkyni boli vydané dve poštové známky a tou je Petra Vlhová. Po prvý raz bola vybratá na známku k OH v Pchjongčangu v roku 2018 a po druhý raz bola „zvečnená“ s krištáľovým glóbusom v rukách pri príležitosti víťazstva vo Svetovom pohári v alpskom lyžovaní v roku 2021.

Zobraziť Komentáre (0)

Nechajte odpoveď

Vaša emailová adresa nebude publikovaná.

© 2019 Slovenská pošta, a.s. Všetky práva vyhradené.