Vernisáž výstavy „To najlepšie z tvorby Františka Horniaka“ v Dudinciach, 15. 3. – 19. 4. 2024

Slovenská pošta, a. s., a Poštové múzeum pripravila v areáli Kúpeľov Dudince v poradí už 8. reinštaláciu mimoriadne úspešnej výstavy jedného z najvýznamnejších slovenských tvorcov poštových známok Františka Horniaka.
Výstava bola otvorená v priestoroch liečebného domu Rubín pri príležitosti filatelistickej burzy konanej 16. 3. 2024. Výstava však bola pôvodne otvorená už v decembri 2021 v priestoroch Ministerstva dopravy SR s podtitulom „Mariánske motívy v diele Františka Horniaka“, keďže práve v tomto roku umelec oslávil okrúhle životné jubileum 65 rokov. O rok neskôr bola výstava rozšírená o jeho najvýznamnejšie diela a otvorená 9. júna 2022 v jeho rodnom meste v mestskom kultúrnom dome Miggaziho kúrie v Zlatých Moravciach. V druhej polovici roka bola potom reinštalovaná najprv od 13. októbra 2022 v Galérii MUA v Partizánskom a potom 4. novembra v Dome umenia v Piešťanoch. Tu bola doplnená o portréty významných umeleckých osobností, ktoré umelec zvečnil v podobe rytiny: Bolek Polívka a Pavol Hamel, čím sa počet výstavných diel uzavrel a takto ďalej putoval do priestorov Poštového múzea v Banskej Bystrici, kde bola výstava prezentovaná od 14. decembra 2022 do 27. januára 2023. Výstava mala byť následne vyrámovaná a diela vrátené späť do depozitov. Vzhľadom na neutíchajúci dopyt slovenskej kultúrnej a filatelistickej verejnosti bola výstava ďalej reinštalovaná 30. mája v Galérii Jabloň v Prievidzi, potom 2. októbra 2023 vo výstavných priestoroch OC Junior v Leviciach a 9. novembra 2023 v Múzeu I. K. Kutuzova v Kaštieli v Rišňovciach.

Foto Ing. Milan Ďuroch
V roku 2024 bol výstavný maratón Františka Horniaka odštartovaný symbolicky 15. marca 2024 v predvečer „Dudinskej 50-ky“, čo sú slávne slovenské preteky v chôdzi na 50 kilometrov, odkiaľ bude výstava putovať ďalej do Trenčína a nakoniec do Stupavy. František Horniak je natoľko populárny medzi slovenskými a českými filatelistami, že na jeho počesť boli založené dva kluby filatelistov v Nitre a Znojme. Niet sa čomu čudovať, pretože Ferko, ako ho nazývajú jeho priatelia, je mimoriadne družným a ústretovým človekom. Jeho diela však najlepšie svedčia o jeho charaktere, keďže oceľorytina je najťažšou grafickou disciplínou a každú rytinu si musí každý rytec tvrdo odpracovať.

Foto Ing. Milan Ďuroch
Nie je to však len dokonale zvládnutá technika oceľorytiny, ktorá robí z Ferka veľkého umelca na malej ploche, ale najmä jeho odvaha experimentovania a posúvania hraníc rytiny až na hranicu pomyselnej realizovateľnosti. Takýmto tvorivým experimentom bola napríklad viacfarebná rytina hárčeka s tabuľovou maľbou Klaňania troch Kráľov zo Zlatých Moraviec, ktorá je najväčším hárčekom tohto typu vydaným na svete.
Za podobný tvorivý experiment je možné považovať aj minuloročnú emisiu „Gotickej cesty“ vydanú v emisnom rade UMENIE, a to v sútlači dvoch výrazovo úplne odlišných diel: tabuľovej maľby z Chyžného a fresky z kostola v Rákoši, z produkcie ďalšieho excelentného rytca Jožka Česlu. V doterajšej histórii slovenskej známkovej tvorby doteraz nikdy neboli známky vydané tak, že by v emisnom rade UMENIE prezentujúcom významné umelecko-historické diela, boli prezentované dve diela dvoch rôznych autorov. Aj v tomto roku sa máme na čo tešiť, pretože Ferko intenzívne pracuje na hárčeku známky oltárneho obrazu sv. Michala archanjela od barokového maliara Franza Antona Maulbertscha, ktorý bude realizovaný tiež netradičnou polygrafickou technikou kombinácie viacfarebnej rytiny v známke a rytiny s ofsetom v poli hárčeka.
Mgr. Martin Vančo, PhD., vedúci POFIS a Poštového múzea

Foto Ing. Milan Ďuroch
Ocenenia F. Horniaka za posledných 5 rokov:
- Cena ministra dopravy a výstavby SR za najlepšiu rytinu známky za rok 2019: M. R. Štefánik a česko-slovenské légie (autor návrhu prof. Dušan Kállay).
- Cena ministra dopravy a výstavby SR za najkrajšiu známku roka 2019: M. R. Štefánik a česko-slovenské légie, autor návrhu (prof. Dušan Kállay).
- Cena generálneho riaditeľa Slovenskej pošty, a.s., „Krištáľová známka“ za najkrajšiu známku roka 2019: M. R. Štefánik a česko-slovenské légie (autor návrhu prof. Dušan Kállay).
- Cena ministra dopravy a výstavby SR za najkrajšiu známku roka 2020: 1150. výročie ustanovenia sv. Metoda za panónskeho a veľkomoravského arcibiskupa (autor návrhu prof. Dušan Kállay).
- Cena generálneho riaditeľa Slovenskej pošty, a.s., „Krištáľová známka“ za najkrajšiu známku roka 2020: 1150. výročie ustanovenia sv. Metoda za panónskeho a veľkomoravského arcibiskupa (autor návrhu prof. Dušan Kállay)
- Cena ministra dopravy SR za najkrajšiu známku roka 2021: UMENIE: Klaňanie troch kráľov zo Zlatých Moraviec.
- Cena generálneho riaditeľa Slovenskej pošty, a.s., „Krištáľová známka“ za najlepšiu známku roka 2021: UMENIE: Klaňanie troch kráľov zo Zlatých Moraviec.
- Cena ministra dopravy SR za najlepšiu rytinu známky roka 2022: UMENIE: Ján Rombauer, rytina František Horniak.
- Cena ministra dopravy SR za najlepšiu rytinu známky roka 2023: UMENIE: Sv. Juraj zabíja draka v Kostole Zvestovania Panny Márie v Chyžnom, rytina František Horniak.

Foto Ing. Milan Ďuroch