
Slovenská pošta, a.s., vydala 31. mája 2024 poštovú známku „Farma čínsko-česko-slovenského priateľstva“ s nominálnou hodnotou 2,10 eura. Známka vydaná pri príležitosti 75. výročia nadviazania diplomatických vzťahov s Čínskou ľudovou republikou stvárňuje detail bočného reliéfu pamätníka. Ten postavili v roku 2006 v čínskom meste Zhongjie pri príležitosti 50. výročia založenia „Farmy čínsko-česko-slovenského priateľstva.“

Motívom známky je symbolicky traktor, pretože v roku 1956 Česko-slovenská vláda darovala Číne 650 kusov poľnohospodárskej techniky, čo umožnilo vznik farmy, ktorá sa postupom času pretransformovala na „Zhongjie industriálny park“. Poštová známka rozmerov 44,1 × 26,5 mm vrátane perforácie vyšla vo forme tlačového listu s 50 známkami. Známku vytlačila ofsetom spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.
Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 31. mája 2024 a domicilom mesta Bratislava. Motívom FDC je čelný pohľad na súsošie pamätníka. Na FDC pečiatke je celkový pohľad na pamätník. FDC vytlačila technikou digitálnej tlače spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.
Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, FDC a FDC pečiatky je Adrian Ferda.
Farma čínsko-československého priateľstva bola založená v júni 1956 po tom, ako Československá vláda darovala Čínskej ľudovej republike 670 kusov poľnohospodárskej techniky. Stalo sa tak na základe iniciatívy čínskeho premiéra Zhou Enlaia, ktorý na jar 1956 navštívil Československo. Vtedajší predseda vlády Viliam Široký prezentoval čínskej delegácii techniku československej výroby, prevažne traktorov z produkcie Zetor Brno, ktorá by Číne pomohla s rozvojom extenzívneho poľnohospodárstva. Preto bola 200 km od Pekingu v okrese Cangzhou v provincii Hebei na ploche 268 km² založená „Farma čínsko-československého priateľstva“, ktorej skrátený tvar sa v čínštine uvádza ako „Zhongjie“.
Keďže čínski poľnohospodári nevedeli so strojmi pracovať, bola do Číny poslaná aj skupina siedmich odborníkov pod vedením automechanika Václava Nádraského, ktorá tu vyškolila potrebných pracovníkov na ich obsluhu a údržbu. Pri príležitosti 50. výročia založenia „Farmy čínsko-československého priateľstva“ bol v roku 2006 v Zhongjie postavený pamätník na základe návrhu bývalého prezidenta industriálneho parku Lv Zhenhua, ktorý sa stal predmetom vizuálneho stvárnenia tejto emisie poštovej známky. Na bočnej strane podesty je vytesaný prepis ďakovného listu premiéra Zhou Enlaia v čínštine a angličtine, ktorého preklad je nasledovný:
Vážený súdruh Viliam Široký,
dovoľte mi, aby som poďakoval Vám a vláde Československa za dar našej krajine pozostávajúci zo 670 kusov poľnohospodárskych strojov na stavbu štátnej farmy statku, ako aj za poslanie siedmich špecialistov na montáž a obsluhu týchto poľnohospodárskych strojov. S potešením Vám môžem oznámiť, že čínska vláda sa rozhodla vybaviť týmito strojmi štátnu farmu nachádzajúcu sa v okrese Huanghua v provincii Hebei. Farmu pomenujeme „Farma čínsko-česko(slovenského) priateľstva“ na pamiatku Vašej veľkej láskavosti.
Založenie tejto farmy poskytne vynikajúce príležitosti na výmenu pokročilých skúseností v poľnohospodárskej výrobe medzi oboma krajinami. Priateľstvo medzi národmi oboch krajín sa preto bude ďalej rozvíjať. Vážený súdruh, využívam túto príležitosť, aby som Vašu Excelenciu uistil v tom, ako vysoko si to vážim.
S úctou, Zhou Enlai. 31. júla 1956 v Pekingu
V roku 2007 bola „Zhongjie Friendship Farm“ premenovaná na „Zhongjie Industrial Park“, kde bolo prednedávnom založené aj vinárstvo „Zhongjie Nitra Winery“. Jedným z posledných výsledkov dlhoročnej spolupráce so Slovenskom je aj najnovšie ohlásená investícia do sériovej výroby lietajúceho auta AirCar, ktorého licenciu zakúpil čínsky investor od dizajnéra a konštruktéra Štefana Kleina.
Ma Liping, Zhongjie